Fikri Mülkiyet (Patent vd.)

Araştırma sonuçlarının ticarileştirilmesi aşamasında önem verilmesi gereken konulardan biri fikri mülkiyet varlıklarının hukuken koruma altına alınmasıdır.

AKİŞMER TTM olarak bu alanda verdiğimiz hizmetler fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunması konusunda ilgilileri bilinçlendirmek ve farkındalığı arttırmak ile başlar.

Bu amaçla Türk Patent Enstitüsü (TPE) ile koordinasyon içerisinde olarak Üniversitemiz araştırmacı ve akademisyenlerine uzmanlar tarafından bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Üniversitemiz akademisyen ve araştırmacıların Patent, Faydalı model, Endüstriyel tasarım, bitki çeşidi ile ilgili kaynaklara ve mevcut araştırma sistemlerine kolayca ulaşabilmesi ve konu ile ilgili bilgi almaları amacıyla Türk Patent Enstitüsü Bilgi Doküman Birimi açılmıştır.

2014 yılında imzalanan Patent Bilgi Merkezlerinin Yeniden Yapılandırılması Projesine (PATLİB Patent Bilgi Merkezleri) imza atan 14 üniversite arasında yer alarak daha etkin bir şekilde hizmet vermeye devam etmektedir.

Ön Araştırma

Proje ve Ar-Ge çalışmalarına başlamadan önce araştırmacı ve akademisyenlere Patent, Faydalı model, Endüstriyel tasarım, bitki çeşidi ön araştırma hizmeti verilerek güncelliğini yitirmiş, patentlenebilirliği olmayan konularda araştırmaların sürdürülmesinin önüne geçilmektedir.

Ön araştırma hizmetinden faydalanmak için bizimle irtibata geçiniz.

Gizlilik

Taraflarca paylaşılan bilginin gizliliği AKİŞMER TTM açısından önem arz etmektedir. Karşılıklı güven çerçevesinde paylaşılan “Gizli bilgi” niteliğindeki bilgiler sözleşmeler ile korunmaktadır.

Gizlilik Sözleşmesi ve Gizlilik Taahhüdü için bizimle irtibata geçiniz.

Fikri Haklar Başvurusu

Patent, Faydalı model, Endüstriyel tasarım, bitki çeşit tescili başvurusunda bulunmak isteyen akademisyenlerimiz için ulusal veya uluslararası başvuru sürecinde ücretsiz danışmanlık hizmeti verilmektedir.

AKİŞMER TTM Fikri Haklar Birimine aşağıda yer alan formlar vasıtası ile başvuruda bulunabilirsiniz. Birim uzmanlarımıza ilgili formları imzalayıp iletmeniz halinde talebinize yönelik olarak sizinle irtibata geçilecektir.

Bulus Bildirimi Formu | Fikri Haklar Talep Formu

 Fikri Haklar Teşvik ve Destek Fonları

TÜBİTAK, KOSGEB, BAP ulusal ve uluslararası

- Patent,

- Faydalı Model,

- Endüstriyel Tasarım Tescili,

- Entegre Devre Topografyaları Tescil başvurularında,

Başvuru ve araştırma, inceleme, belgenin alınması, vekil vb. destekleri vermektedir.

Ayrıca, Patentli buluşların ticarileştirilmesi ve üretimi için önemli vergi teşvikleri getiren düzenleme “Buluşların Ticarileştirilmesi için Patente Vergi Teşviki” ile patentli buluşların ticarileşmesine destek sağlamaktadır.

İlgili destek programlarının başvuruları konusunda AKİŞMER TTM buluş sahiplerine destek olmaktadır.

Çeşitli arama motorlarının yer alacağı bir butonun FHB sayfasında bulunması gerekmektedir.

Ticarileştirme

Üniversitede gerçekleştirilmiş olan araştırma sonuçlarının, ticari ve endüstriyel kullanımına ilişkin, ticarileştirme sürecinde uygun lisansörleri belirleme, lisans görüşmelerini başlatma, sürdürme ve sözleşmelere katılma gibi hizmetler vermektedir.

Ticarileştirme seçenekleri hakkında öğretim elemanlarının bilgilendirilmesi, lisansör görüşmelerin yapılması ve lisanslama sözleşmelerin hazırlanması, Patentlerin ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtım çalışmaları, Buluşun risk sermayesi kuruluşlarına ve melek yatırımcılara tanıtılması faaliyetlerini yürütür.

Ticarileşme Desteği

6518 sayılı Kanunda yapılan düzenlemeye göre patent hakkının kiralanması (lisanslanması), devri veya satışı sonucunda elde edilen kazançlar ile patentli buluşun üretime tabi tutularak pazarlanması sonucunda elde edilen kazançların %50’si için kurumlar vergisi veya gelir vergisi alınmayacaktır. Ayrıca lisans ve devir işlemleri de Katma Değer Vergisinden istisna tutulacaktır.

Ticarileştirilmesini istediğiniz buluşunuz için bizimle irtibata geçiniz.

Akdeniz Üniversitesi Patent Portföyü