AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ AKİŞMER TEKNOLOJİ TRASNFER MERKEZİ TÜRKİYE’DE İLK KEZ ULUSLARARASI BİTKİ ISLAHI PAZARI'NI DÜZENLEDİ

Teknoloji transfer ofisi dördüncü yılına giren ve TÜBİTAK desteği alan az sayıdaki şanslı üniversiteden biri olan Akdeniz Üniversitesi, “ULUSLARARASI BİTKİ̇ ISLAHI PROJE PAZARI” ile Ulusal ve Uluslararası arenada bir ilke imza attı.

Ülkemizde ilk Bitki Islahı Proje Pazarı, Akdeniz Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi AKİŞMER TTM tarafından Kasım 2015’te Antalya’da düzenlendi. Yine AKİŞMER TTM'nin girişimiyle bu yıl ikincisi düzenlenen olan Proje Pazarı, 8 Ekim 2016 tarihinde EXPO 2016 Antalya'da yapıldı.Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), Türk Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) işbirliği ile ilk defa uluslararası olarak gerçekleşen “ULUSLARARASI BİTKİ̇ ISLAHI PROJE PAZARI”nda, Araştırma Enstitüleri ve Üniversitelerden gelen ıslah projeleri firmalar ile buluşturuldu ve  yapılan ikili görüşmeler ile Ar-Ge iş birlikleri için ilk adımlar atılmasına katkı sağlandı.

Araştırmacılar, ödüllü olarak düzenlenen ULUSLARARASI BİTKİ ISLAHI PROJE PAZARI (BIPP)’na, ıslah çalışmalarının herhangi bir aşamasındaki fikirleri, projeleri veya çeşitleri ile katılarak, etkinlik kapsamında, firmalar veya diğer araştırmacılar ile ortak proje kurgulama, proje fikirleri kapsamında iş birlikleri geliştirme ve yatırımcılarla tanışma fırsatı yakaladılar.

Türkiye'nin dört bir yanındaki Tarımsal Araştırma Enstitülerinde ve Ziraat Fakültelerinde çalışan araştırmacıların yanısıra, Cezayir'den Fransa'ya, İran'dan Fas'a, yabancı ülkelerden proje sahiplerinin de yer aldığı bu etkinliğe katılan firmaların, bu projeler üzerinden veya yeni projeler kurgulamak üzere, araştırmacılarla işbirliklerine kurmalarına katkı sağlandı.

Proje Pazarı'nda 4 uluslararası 50 ulusal proje Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirildi. Birincilik Ödülü; Kilis 7 Aralık Üniversitesi -Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü- Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi araştırmacıları Bekir Bülent ARPACI,Kerim KARATAŞ, İrfan Ersin AKINCI'nın"Makineli Hasada Uygun Baharatlık Biber Islahı" projesine, İkincilik Ödülü; Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden "Yasemin İZGİ SARAÇ'ın "Türkiye’nin İlk Yerli Lale Çeşitleri" projesine, Üçüncülük Ödülü; Akdeniz Üniversitesi'nden Songül SEVER MUTLU ve Nedim MUTLU tarafından hazırlanan “SURVİVOR Kuraklığa Dayanıklı Hibrit Bermuda Çim Çeşit Adayı" projesine verildi.

Uluslararası Bitki Islahı Proje Pazarı hakkında detaylı bilgi için plantbreedingprojects.akdeniz.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.